Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
508 postów 2110 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-Antonio Caldara-Missa Laetare

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wracam do mojego cyklu muzycznego "Musica Sacra Barocca". dzisiaj prezentuję dzieło zapomnianego kompozytora Antonio Caldary "Missa Laetare. Życzę samych dobrych wrażeń estetycznych.

 Po paru miesiącach przerwy wznawiam moją serię muzyczną, „Musica Sacra Barocca”. Chciałabym dzisiaj zaprezentować wspaniałe i zapomniane dzieło włoskiego kompozytora również zapomnianego po swojej śmierci, a od niedawna przeżywającego wielki renesans swojej twórczości Antonio Caldary. Przypominam za Wikipedią jego krótki życiorys:

Antonio Caldara (ur. 1670 lub 1671, zm. 26 grudnia 1736) - włoski kompozytor barokowy.
Urodził się w Wenecji (dokładna data urodzenia jest nieznana), jako syn skrzypka. Został chórzystą w Bazylice św. Marka. Tam też pobierał naukę gry na kilku instrumentach, prawdopodobnie pod okiem Giovanniego Legrenziego. W 1699 przeniósł się do Mantui, gdzie otrzymał posadę książęcego maestro di cappella. Pozostawał tam aż do 1707, kiedy to został kompozytorem na dworze Karola VI Habsburga w Barcelonie. W trakcie pobytu w Hiszpanii napisał kilka oper. Następnie przeniósł się do Rzymu, zostając maestro di cappella u księcia Ruspoli. Stworzył wtedy La costanza in amor vince l'inganno dla teatru w Maceracie. W 1716 otrzymał podobną posadę w Wiedniu, gdzie pozostał aż do śmierci w 1736.
Caldara jest najbardziej znany jako kompozytor oper i oratoriów. Libretto do niektórych z jego dzieł napisał Metastasio. Uznawany jest za prekursora szkoły starowiedeńskiej.
Oto dzieło Antonia Caldary „Missa Leatare”, którego początek był wykorzystywany w wielu filmach.
Jestem pewna, że słuchając Państwo pierwszy raz na pewno się wam spodoba, a tych którzy to słyszeli na pewno z wielką przyjemnością wysłuchają jeszcze raz. 

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031