Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
512 postów 2141 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-J.D.Zelenkka-Missa Gratiias agimus tibi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Myślę że po długiej przerwie mój wznowiony cykl muzyczny, będzie sie cieszył popularnością. na początek prezentuję Jana Dismasa Zelenkę i jego cudowną mszę. Życzę przyjemnych wrażeń estetycznych.

 

Zdecydowałam się wznowić mój cykl muzyczny poświęcony muzyce baroku, w którym prezentuję głównie kompozytorów zapomnianych zaraz po swojej śmierci, a niedawno odkrytych ponownie. Do takich mniej znanych kompozytorów w Polsce należy największy moim zdaniem czeski kompozytor Jan Dismas Zelenka. Oto jego życiorys za wikipedią.
Jan Dismas Zelenka (1679–1745) – czeski, niemieckojęzyczny kompozytor epoki późnego baroku.
Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u Augusta II.
W swej epoce był bardzo ceniony, a i dziś chwali się jego muzykę za jej niezwykłą energię i "rozmach". Zelenka komponował niemal wyłącznie dzieła religijne, dlatego nazywany jest czasem "katolickim Bachem", jednak ze względu na obecność wirtuozerii w jego muzyce skrzypcowej wspominany jest też czasem jako "czeski Vivaldi".
Kompletny spis utworów Zelenki zawiera niemal 250 utworów, przeważnie o charakterze religijnym, w tym 21 mszy (jedna zaginęła), 4 requiem, 2 wielkie oratoria, 2 Magnificat i Te Deum, 13 litanii, wiele psalmów, hymnów i antyfon
Do najważniejszych należą przede wszystkim msze, skomponowane w ostatnich 10 latach życia, oratoria i litanie.
Szczyt jego twórczości świeckiej, a zarazem szczytowy barok muzyczny reprezentuje "Sub olea pacis et Palma virtutis" i jego utwory instrumentalne.
Dzisiaj prezentuję jego kollejną mszę „Missa Gratias Agimus Tibi” z roku 1730.
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930