Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
524 posty 2179 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-J.D.Zelenkka-Missa Gratiias agimus tibi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Myślę że po długiej przerwie mój wznowiony cykl muzyczny, będzie sie cieszył popularnością. na początek prezentuję Jana Dismasa Zelenkę i jego cudowną mszę. Życzę przyjemnych wrażeń estetycznych.

 

Zdecydowałam się wznowić mój cykl muzyczny poświęcony muzyce baroku, w którym prezentuję głównie kompozytorów zapomnianych zaraz po swojej śmierci, a niedawno odkrytych ponownie. Do takich mniej znanych kompozytorów w Polsce należy największy moim zdaniem czeski kompozytor Jan Dismas Zelenka. Oto jego życiorys za wikipedią.
Jan Dismas Zelenka (1679–1745) – czeski, niemieckojęzyczny kompozytor epoki późnego baroku.
Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u Augusta II.
W swej epoce był bardzo ceniony, a i dziś chwali się jego muzykę za jej niezwykłą energię i "rozmach". Zelenka komponował niemal wyłącznie dzieła religijne, dlatego nazywany jest czasem "katolickim Bachem", jednak ze względu na obecność wirtuozerii w jego muzyce skrzypcowej wspominany jest też czasem jako "czeski Vivaldi".
Kompletny spis utworów Zelenki zawiera niemal 250 utworów, przeważnie o charakterze religijnym, w tym 21 mszy (jedna zaginęła), 4 requiem, 2 wielkie oratoria, 2 Magnificat i Te Deum, 13 litanii, wiele psalmów, hymnów i antyfon
Do najważniejszych należą przede wszystkim msze, skomponowane w ostatnich 10 latach życia, oratoria i litanie.
Szczyt jego twórczości świeckiej, a zarazem szczytowy barok muzyczny reprezentuje "Sub olea pacis et Palma virtutis" i jego utwory instrumentalne.
Dzisiaj prezentuję jego kollejną mszę „Missa Gratias Agimus Tibi” z roku 1730.
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31