Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
570 postów 2481 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-J.H.Roman-Svenska Mässan

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj prezentuję barok szwedzki. J.H.Roman był jego najwybitnijszym przedstawicielem.

 Dzisiaj chciałabym zaprezentować szwedzkiego kompozytora epoki baroku, zwnego przez niektórych szwedzkim Haendlem, Johana Hemicha Romana oraz jego znakomitą Szwedzką Mszę z 1752 roku.

Jak zawsze posiłkuję się wikipedią, chcąc przedstawić jego życiorys.
Johan Helmich Roman (ur. 26 października 1694 w Sztokholmie, zm. 20 listopada 1758 w Haraldsmåla koło Kalmaru) – szwedzki kompozytor późnego baroku. Członek Królewskej Szwedzkiej Akademii Nauk.
W Londynie uczyli go Johann Christoph Pepusch i Attilio Ariosti. Romana nazywano ojcem muzyki szwedzkiej lub „szwedzkim Händlem” zarówno z powodu jego wybitnych umiejętności kompozytorskim, jak i inspirowania się muzyką Händla . Roman był tak jak Händel zwolennikiem polifonii włoskiej, takiej jakiej hołdowali Domenico Scarlatti i Giovanni Battista Pergolesi.
Najsłynniejszym dziełem Romana jest Drottningholmsmusik z 1744, 24-częściowa suita, skomponowana z okazji ślubu szwedzkiego następcy tronu Adolfa Fryderyka z siostrą Fryderyka II Pruskiego, Louizą Ulryką (Lovisa Ulrika).
Roman był mistrzem wielu gatunków muzyki instrumentalnej i wirtuozem skrzypiec, dobrym oboistą i dyrygentem. Organizował w Sztokholmie pierwsze publiczne koncerty.
W ostatnich latach życia podupadł na zdrowiu (m.in. miał problemy ze słuchem) i wyjechał na południe Szwecji. Zmarł na raka.
Profesor Ingemar Bengtsson skatalogował dzieła Romana używają numerów BeRI.
Myślę że Państwo będziecie usatysfakcjonowni tą piękna muzyką, zatem życzę smych przyjemnych wrażeń muzycznych. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31