Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
547 postów 2298 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-J.D.Heinichen-Missa nr 12

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aż mi się wierzyć nie chce że to mój pięćsetny wpis na neonie. Z tej okazji prezentuję jednego z moich ulubionyck kompozytorów J.D.Heinichena od niego też zaczynałam prezentować moj cykl muzyczny poświęcony muzyce sakralnej.

 Johann David Heinichen należy do moich ulubionych kompozytorów epoki baroku zapomnianych i teraz odkrywanych na nowo. Był wielkim przyjacielem J.S.Bacha, który go uważał za zdolniejszego od siebie, ale lenia który marnuje swój talent. Podczas gdy J.S.Bach tworzył w Lipsku, Heinichen po sukcesach we Włoszech osiadł w Dreznie i tam komponował swoje wspaniałe utwory pełne melodii i słońca Italii

Oto jego życiorys za wikipedią:
Johann David Heinichen (ur. 17 kwietnia 1683 w Krauschwitz k. Weissenfels, zm. 16 lipca 1729 w Dreźnie– niemiecki kompozytor i teoretyk muzyki działający w okresie późnego baroku.
Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie był kantorem w Pegau i pastorem w wiejskim kościele w Krauschwitz. Johann David również uczył się w Thomasschule u Johanna Schelle i Johanna Kuhnauz (klawesyn). Uczniem w tej szkole był też przyszły kompozytor Christoph Graupner.
W latach 1702–1706 studiował prawo w Lipsku, a następnie praktykował w Weissenfels do 1709. W tym czasie również komponował; w 1710 napisał pierwszy traktat muzyczny. W 1717 razem z Johannem Sebastianem Bachem (z którym się przyjaźnił) pracował na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Cöthen. Następnie był kapelmistrzem na dworze Augusta II Mocnego. Jego uczniem był Johann Georg Pisendel.
W roku 1721 Heinichen ożenił się w Weissenfels i miał jedno dziecko, które urodziło się w styczniu roku 1723. Zmarł na gruźlicę w 1729.
Skomponował wiele mszy, magnifikatów, kantat, arii.
Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca prezentuję kolejną mszę nr. 12 i myślę że nie sprawię Państwu zawodu. Dawno temu na neon24.pl zaczęlam prezentacje muzyki zapomnianych kompozytorów epoki baroku właśnie od J.D.Heinichena. Życzę Państwu samych przyjemnych wrażeń.

KOMENTARZE

 • Olśniewający barok !
  Muzyka w baroku osiągnęła szczyt swojej możliwości !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • Witam Pani Mario
  Nie umiem się przekonać ani do baroku, ani do muzyki sakralnej, ale wysoko cenię Pani zainteresowania, jak również znawstwo i konsekwencję w ich prezentowaniu. Wyczuwam powinowactwo dusz. Ja też nie zauważyłem kiedy licznik Neonu wystukał mi pierwsze tysiące… 5* Pozdrawiam przyjaźnie BJ
 • @ele 10:34:30
  Oczywiście że tak ale niektórzy uważają inaczej.
  Pozdrawiam
 • @Bogusław Jeznach 11:03:42
  Panie Bogusławie.
  Wiek robi swoje i ja w natłoku bieżących spraw nie mam czasu na pisanie notek. Sprawy rodzinne i zawodowe stawiam na pierwszym miejscu więc stąd taka obecnie rzadka obecność. Również zdrowie pozostawia wiele do życzenia więc jedynie czym mogę się cieszyć to tylko muzyką jeśli chodzi oczywiście o moje zainteresowania.
  Również pozdrawiam Pana przyjaźnie

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031