Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
547 postów 2298 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-A.Scarlatti-La Santissima Annunziata

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chciałabym przeprosić że nie można zamieścić wideo, ale ja umieszczam tylkoto co znajdę na youtube i jest w danej chwili jeszcze dostępne.

 Alessandro Scarlatti To kompozytor włoski epoki środkowego baroku, jeden z najważniejszych w historii muzyki i prawdziwych tytanów muzyki baroku, przez niemal wszystkich uważany za twórcę neapolitańskiej szkoły operowej Z jego pomysłów muzycvznych czerpali niemal wszyscy kompozytorzy późnego baroku, nawet J.S.Bach i G.F.Haendel.

Oto jego życiorys za wikipedią:
Pochodził z rodziny neapolitańskich muzyków. Drugi z ośmiorga dzieci Pietro Scarlattiego i Eleonory d’Amato. Brat Anny Marii Scarlatti, Melchiory Brigidy Scarlatti, Francesca Antonia Nicoli Scarlattiego i Tommaso Scarlattiego[1]. Ojciec Pietra Filippo Scarlattiego oraz Domenica Scarlattiego. Z dziesięciorga dzieci z Antonią Anzalone (siedmiu synów i trzy córki), pięcioro dożyło wieku dojrzałego[2]. Mając 12 lat zetknął się w Rzymie z takimi mistrzami ówczesnej muzyki jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Możliwe, że kształcił się u Francesco Provenzale[3]. Był dyrektorem konserwatorium w Neapolu, czołowym przedstawicielem operowej szkoły neapolitańskiej. W latach 1679–1683 był kapelmistrzem szwedzkiej królowej Krystyny.
Komponował głównie opery (115), ale także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego syn Domenico Scarlatti (1685–1757) również był znanym kompozytorem.
Interesował się kulturą polską, wyrażając to np. poprzez oratorium „San Casimiro rè di Polonia”.
Dzisiaj w mojej serii muzycznej prezentuję jego kolejne dzieło „La Santissima Anunziata” . Jego twórtczość religijna był najmniej znana dopiero w ostatnich latach przeżywa wielki renesans.
Myślę że Państwo się nie zawiodą i docenią geniusz wielkiego kompozytora, który wywarł wiellki wpływ na muzykę. Życzę Państwu samych przyjemnych chwil w obcowaniu z muzyką Alessandra Scarlattiego.
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031