Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
547 postów 2298 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-A.Scarlatti Il primo omicidio

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zapraszam Państwa dzisiaj do wysłuchania kolejnego dzieła mistrza z Neapolu będąc penwną że Państwo będą zadowoleni.

 Dzisiaj z serii Misica Sacra Barocca przedstawiam kolejne dzieło jednego z najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, twórcy najważniejszej w historii muzyki neapolitańśkiej szkoły operowej Alessandra Scarlattiego „ Il primo omicidio overo Caino”.

Za wikipedią przypominam jego życiorys:
Alessandro Pietro Gaspare Scarlatti (ur. 2 maja 1660 w Palermo, zm. 24 października 1725 w Neapolu) – włoski kompozytor okresu baroku.
Pochodził z rodziny neapolitańskich muzyków. Drugi z ośmiorga dzieci Pietro Scarlattiego i Eleonory d’Amato. Brat Anny Marii Scarlatti, Melchiory Brigidy Scarlatti, Francesca Antonia Nicoli Scarlattiego i Tommaso Scarlattiego. Ojciec Pietra Filippo Scarlattiego oraz Domenica Scarlattiego. Z dziesięciorga dzieci z Antonią Anzalone (siedmiu synów i trzy córki), pięcioro dożyło wieku dojrzałego. Mając 12 lat zetknął się w Rzymie z takimi mistrzami ówczesnej muzyki jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Możliwe, że kształcił się u Francesco Provenzale. Był dyrektorem konserwatorium w Neapolu, czołowym przedstawicielem operowej szkoły neapolitańskiej. W latach 1679–1683 był kapelmistrzem szwedzkiej królowej Krystyny.
Komponował głównie opery (115), ale także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego syn Domenico Scarlatti (1685–1757) również był znanym kompozytorem.
Interesował się kulturą polską, wyrażając to np. poprzez oratorium „San Casimiro rè di Polonia”.
Warto dodać że od tego mało znanego w Polsce kompozytora czerpali pomysły muzyczne niemalże wszyscy późniejsi kompozytorzy, m.in. J.S.Bach i G.F.Haendel.
Zapraszam więc Państwa do wysłuchania tej niezwykle ciekawej i atrakcyjnej muzyki.
Ponieważ nie da się wkleić linka, podaję adres na youtube:
_QV57C7eRcl
Lub proszę wpisać Alessandro Scarlatti Il primo omicidio
 
 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031