Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
557 postów 2362 komentarze

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-Antonio Caldara-Vespro per la Messa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj wracam do mojego cyklu Musica Sacra Barocca. Na poczatek piękny utwór Antoniego Caldara "Vespro per la Messa dei SS. Pietro e Paolo. Życzę Państwu samych przyjemnych wrażeń estetycznych.

 Znów po nieco przydługiej przerwie, wracam do mojego cyklu muzycznego Musica Sacra Barocca, w którym to od kilku lat staram sie prezentować utwory nieznanych w Polsce szerszej publiczności kompozytorów, lub kompozytorów znanych, ale za to ich dzieła grane bardzo rzadko,warte jednak wysłuchania.

Dzisiaj prezentuję kompozytora włoskiego baroku, Antonia Caldarę, który nie tak dawno został odkryty i dzisiaj przeżywa swój wielki renesans zainteresowania.  
Jak zwykle przedstawiam jego krótki życiorys za wikipedią.
Antonio Caldara (ur. 1670 lub 1671 w Wenecji, zm. 26 grudnia 1736 w Wiedniu)– włoski kompozytor barokowy.
Był synem skrzypka. Został chórzystą w Bazylice św. Marka. Tam też pobierał naukę gry na kilku instrumentach, prawdopodobnie pod okiem Giovanniego Legrenziego. W 1699 przeniósł się do Mantui, gdzie otrzymał posadę książęcego maestro di cappella. Pozostawał tam aż do 1707, kiedy to został kompozytorem na dworze Karola VI Habsburga w Barcelonie. W trakcie pobytu w Hiszpanii napisał kilka oper. Następnie przeniósł się do Rzymu, zostając maestro di cappella u księcia Ruspoli. Stworzył wtedy La costanza in amor vince l'inganno dla teatru w Maceracie. W 1716 otrzymał podobną posadę w Wiedniu, gdzie pozostał aż do śmierci w 1736.
Caldara jest najbardziej znany jako kompozytor oper i oratoriów. Libretto do niektórych z jego dzieł napisał Metastasio. Uznawany jest za prekursora szkoły starowiedeńskiej.
Życzę Państwu miłego słuchania utworu Vespro per la Messa dei SS  Pietro e Paolo, mając nadzieję że nie będzie to czas stracony.
Podaje link do Yutube: KgRIMg-IVeO lub wpisać proszę caldara vespro w wyszukiwarce.
 

 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031