Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
547 postów 2298 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Wielkie Wykonania-J.S.Bach-Passacaglia i Fuga c-mol-I.Żukow

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj jeden z najpiękniejszych utorów w histyorii muzyki, Passacaglia i Fuga c-mol J.S.bacha w interp;retacji wybitnego i nieznanego szerzej w Polsce rosyjskiego pianisty Igora Żukowa.

 W kolejnym odcinku cyklu Wielkie Wykonania prezentuję dzisiaj jeden z najpiękniejszych utworów w historii muzyki Passacaglię i fugę  c-mol Johanna Sebastiana Bacha, którą skomponowal w 1716 roku. W oryginale utwór był napisany na organy, ale od czasów Bacha dokonano aranżacji jego utworu na wiele instrumentów, jak również na orkiestrę.

Ja wybrałam moim zdaniem jedną z najciekawszych aranżacji na fortepian w wykonaniu wybitnego rosyjskiego pianisty Igora Żukowa.
Natomiast na organy najpiękniejsza interpretacja z jaka się zetknęłam i mam w swoich zbiorach to nagranie z 1958 roku Herberta Columna na płycie Eterny. Szkoda że nie ma jej na youtube.
Przedstawiam teraz jego życiorys za wikipedią:
Igor Michajłowicz Żukow (ur. 31 sierpnia 1936 w Niżnym Nowogrodzie, zm. 26 stycznia 2018 w Moskwie) – rosyjski pianista, dyrygent i inżynier dźwięku.
Krótko po urodzeniu wraz z rodziną przeprowadził się do Moskwy. Studiował grę fortepianową w Konserwatorium Moskiewskim u Emila Gilelsa i Heinricha Neuhausa. W 1957 zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud.
Jako pianista specjalizował się w twórczości Aleksandra Skriabina. Pierwszy nagrał jego wszystkie dziesięć sonat na płycie, która została wydana przez rosyjską wytwórnię płytową Melodia. Informacje powiązane z artykułem „Melodiya” w Wikidanych w 1972, w setną rocznicę urodzin kompozytora. W swoim repertuarze wykonawczym miał kompozycje od Bacha do Siergieja Prokofjewa, w tym II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa, I koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera oraz wszystkie utwory na fortepian i orkiestrę Piotra Czajkowskiego.
Był nie tylko pianistą koncertowym, ale także akompaniatorem i kameralistą – w 1963 założył trio fortepianowe. Jako dyrygent prowadził Orkiestrę Kameralną Filharmonii Uljanowskiej, Nową Moskiewską Orkiestrę Kameralną oraz kameralistów występujących pod nazwą Soliści Niżnego Nowogrodu. Z dyrygentury zrezygnował w 1994 i skupił się na realizacji nagrań jako inżynier dźwięku. Żartował, że jest „najlepszym pianistą wśród dźwiękowców i najlepszym dźwiękowcem wśród pianistów”.
Życze Państwu przyjemnych wrażeń estetycznych i myslę że warto posłuchać  sztuki gry Igora Żukowa.
 

KOMENTARZE

 • DLACZEGO PROMUJESZ PAN SAMYCH ŻYDÓW ?? - Czyżby Sławianie nawet grać ani śpiewać nie potrafili ??
  .  .
 • Szkoda, że przy notkach muzycznych jak zwykle mało jest odsłon
  Zobacz Maniek, nawet piękna muzyka na święta, zamiast łagodzić obyczaje, jak mawiał Jerzy Waldorff, to tutaj na Neonie, nie tylko ich nie łagodzi, a nawet powoduje coś całkiem przeciwstawnego.
  Ta fuga rzeczywiście jest piękna i zapewne jeszcze kilka razy ją wysłucham. Pozdrawiam
 • @Krystyna Trzcińska 04:36:58
  Panie Trzcińska, ja nie promuję wcale żydów, ja przypominam wielkich artystów i narodowość nie ma dla mnie znaczenia.
  Karajan, Żukow i Pani Maria Magdalena Kaczor, to oczywiście według Pana sami stuprocentowi Żydzi.
  Winszuję Panu tak znakomitego nosa.
  Pozdrawiam
 • @AgnieszkaS 05:03:23
  Dziękuję bardzo i również pozdrawiam.
 • @Jeremi 14:08:06
  Bacha droga Pani można słuchac bez końca i zawsze się w nim odnajduje coś nowego. Taka jest magia tego największego mistyka muzyki.
  A Porpora się Pani n ie podoba?

  Również pozdrawiam
 • @Ślepa Mańka 15:28:30
  No dobra... wrzuciłem to na ucho... jest za...iste... coraz lepsze... a on dalej stuka w te klawisze - nie może przestać? - a zegarek tyka - ja wyłączam i znikam.
  Uff... Dzięki.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031