Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
570 postów 2481 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Musica Sacra Barocca-K.D.von Dittersdorf-Requiem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przedstawiam Państwu kompozytora austriackiego z przełomu baroku i klasycyzmu Karla Dittersa von Dittersdorfa. Z jego bogatej twórczości wybrałam piękne Requiem i myślę że wszyscy po wysłuchaniu będą pod wrażeniem.

 Dzisiaj przedstawiam Państwu kompozytora raczej nieznanego w Polsce, ale za to bardzo popularnego w Austrii, po śmierci zapomnianego, zaś w ostatnich latach przeżywającego swój zasłużony renesans, który spotyka się teraz z coraz większym zainteresowaniem wśród wykonawców. To Karl Ditters von Dittersdorf.

Jak zwykle posiłkuję wikipedią, by Państwu przybliżyc jego życiorys.
Karl Ditters von Dittersdorf (ur. 2 listopada 1739 w Wiedniu, zm. 24 października 1799 w Červenej Lhocie) – austriacki kompozytor epoki klasycyzmu. Zaliczany do kompozytorów szkoły starowiedeńskiej.
Karl Ditters urodził się w Wiedniu w rodzinie hafciarza teatralnego. W wieku dwunastu lat został paziem na dworze księcia von Hildburghausen. Uczył się oprócz gry na skrzypcach także fechtunku, jazdy konnej, tańca i gimnastyki. W 1761 roku został skrzypkiem-solistą w wiedeńskiej orkiestrze operowej. Pod opieką życzliwego mu Glucka odbył podróż do Włoch.
Pod wpływem włoskiej opery buffa postanowił zostać kompozytorem. Od 1770 nadworny kapelmistrz księcia biskupa wrocławskiego Philippa Gottharda von Schaffgotscha. W jego rezydencji na zamku Jánský vrch(ang.) w Javorníku, a potem własnym domu, napisał 127 symfonii, 256 kompozycji wokalnych i instrumentalnych i 44 opery, między innymi: Don Kichota, Czerwonego kapturka, Wesołe kumoszki z Windsoru.
Ciężko chory na podagrę, ostatnie kilka lat życia spędził na zamku w Červenej Lhocie(cz.) (obecnie w powiecie Jindřichův Hradec) dyktując synowi swoje dzieje. Umarł w dwa dni po zakończeniu tej pracy.
Za czasów zamierzchłej komuny węgierski Hungaroton wydał jego wspaniałe oratorium „Estera”, co było wstępem do mojego zainteresowania się jego twórczością. Z jego twórczości wybrałam  piękne „Requiem”, i myślę że każdego ukontentuje muzyka Karla Dittersa von Dittersdorfa. Życzę Państwu wspaniałego przeżycia z muzyką z pierwszej ligi.
 

KOMENTARZE

 • Muzyka
  Dziękuję bardzo Panu za przypomnienie i prezentację
  ,,mistrzów,,super ligi Wiednia i tułaczy...naszej ziemi.pozdr.serd.
 • Mistrz
  Można tez dodac,że byl odznaczony przez papierza,,złotą ostrogą,, jak Mozart,
  Podniesiony prze księcia do rangi,,von,,Ditters..dorf,,
  Gościł również w Olesnicy.
 • @strumyk 04:13:48
  Ja równiez serdecznie pozdrawiam Panią, może Pani liczyć na innych austrackich mistrzów.
 • @strumyk 04:59:28
  Dziękuję za cenne uzupełnienie.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31