Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
570 postów 2481 komentarzy

slepa manka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Koniec militarnego konfliktu z Iranem - widziane z USA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Skoro inwazja lądowa na Iran jest pod każdym względem nieopłacalna, to pozostały tylko uderzenia punktwe z powietzra. Ale okazało sie, że Iran znalazł na to sposób.

 Przeglądając wyszukiwarkę yutube, natrafiłam na nową gwiazdę na polskim firnamencie polityki, mianowicie na dr. Jacka Bartosiaka.  Moją uwagę zwrócił  tytuł jednego z jego wywiadów, w którym stwierdził, że dla USA Izrael się nie liczy, może sobie co najwyżej pokrzyczeć. Sądząc po jego obecności na youtube, ma on spore grono słuchaczy, niemniej jednak takie twierdzenie jak zacytowane wyżej wystawia mu świadectwo geostrategosa numero uno w III RP. Dla tych którzy się cokolwiek orientują w polityce światowej, takie twierdzenie budzi tylko uśmieszek politowania, jak również odsłania poziom ludzi zapraszających doctora Jacusia, by podzielił się swoimi wynurzeniami na temat obecności Izraela w amerykańskiej polityce.

Gdyby tak było jak twierdzi doctor Jacuś, nie byłoby dzisiejszego problemu z Iranem, zaś kraje Bliskiego Wshodu  byłyby bezpieczne i same by rozwiązywały swoje problemy. Podczas kiedy dla Ameryki dzisiejszym palącym problemem są komunistyczne Chiny, to dla Izraela palącym problemem jest Iran. Myślę że doctor Jacuś znalazłby odpowiedź, która by usatysfakcjonowała jego słuchaczy jako geostrategosa, gdyby zaczął tłumaczyć im, dlaczego skoro głównym problemem dla Ameryki są Chiny i Rosja, to dlaczego Ameryka skupia dzisiaj całą swoją energię na Iranie, w którym to Izrael widzi największe zagrożenie.
Donald Trump, który jest pokazowo jednym z najbardziej proizraelskich prezydentów, wszedł w konflikt militarny z Iranem. Otwarta wojna rozpoczęła się od zestrzeleniaamerykańskiego drona o przeznaczeniu militarnym przez siły irańskie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że siły irańskie zestrzeliły drona, któremu towarzszył jeszcze inny samolot, na którego pokładze znajdowało się 35 osób, jak przyznali to później sami Amerykanie. Nie wiadomo o jakim przeznaczeniu był ten samolot, ale już sam fakt że irański system rozpoznania potrafił bezbłędnie rozróżnić bezzałogowego drona od samolotu z załogą a następnie zestrzelenie samegp drona, pokazało mozliwości i skuteczność irańskeigo systemu obrony powietrznej. Nic nie wiadomo czy dron był zbudowany z materiałów, które pozwalały na niewykrycie drona przez radary. Gdyby tak było, to o czym pisałam w poprzedniej notce o rodzimym irańskim systemie obrony powietrznej pozwalającym zestrzeliwanie samolotó pokrytych powłoką antyradarową, jest jednak prawdą i sysytem został sprawdzony w praktyce. Również irańska rakieta okazała się prezyzyjna.
 W tym przypadku spór czy dron znajdował się w przestrzenii międzynarodowej, czy w irańskiej, ma drugorzędne znaczenie.  Jakoś też nic nie słuchać o atakach izraelskich mysliwców na cele wojskowe w Syrii, odkąd Iran ogłosił  światu o zaletach swojego systemu obrony powietrznej.
Na takie dictum Trump ogłosił, że Iran wkrótce doczeka się właściwej odpowiedzi. Wczoraj prezydent Trump ogłosił , że wprawdzie poderwał  powietrzne siły uderzeniowe, by dać bolesną nauczkę Iranowi, ale jak pomyślał,  ilu ludzi może zginąć odwołał całą akcję, gdy samoloty były już w powietrzu i szykowały się do uderzenia. Może doctor Jacuś i jego zwolennicy tzw. geostrategii uwierzyli w te pokretne wyjaśnienia Trumpa, ale jak się okazało prawda wyglądała nieco inaczej.
Otóż przed każdym atakiem z powietrza zawsze pierwsze wylatują samoloty mające zagłuszyć  elektroniczny system namierzania celów przez system obrony powietrzej wroga. Jednak irański system okazał się odporny  na amerykańskie zakłócanie, jakby tego było nie za wiele, w chwili kiedy amerykańskie samoloty zbliżały się do celów, irańczycy musieli dać znać załogom amerykańskim że w każdej chwili mogą zostać zestrzelone, więc aby uniknąć kompletnej blagi, samolot amerykańskie musiały zawrócić.
Oczywiście Trump nie byłby sobą, gdyby  nie przedstawił  się jako aniołek pokoju, dzięki czemu zyskał wdzięczność całej Ameryki, nawet jego największa obecnie rywalka Nancy Pelosi złożyła mu gratulacje jako politykowi bardzo rozsądnemu.
Jakby tego nie oceniać, to przy takim najbardziej prawdopodobyn scenariuszu, Amerykanie chyba już  dali sobie spokój z militarną rozprawą z Iranem, jedynie co mogą zrobić dla Izraela, to tylko nakładać coraz mniej skuteczne sankcje ekonomiczne. Ale to też do czasu.
Trump tym krokiem „pokojowym” wobec Iranu bardzo mocno rozpoczał kampanię prezydencką, w której będzie ubiegał się o reelekcję.  Co najważniejsze dotrzymał najważniejszej obietnicy, którą dał Amerykanom , by nie wplątąć Ameryki w kolejną bezsensowną awanturę wojenną.
Więcej na tym incydencie zyskał Iran, gdyż jego zintegrowany system obrony powietrznej  zdał egzamin w prawdziwych warunkach wojennych, w przeciwiestwie do rosyjskich systemów s-300 i s-400, które przeszły pomyślne sprawdziany tylko na poligonie. Tak więc Rosjanom i Amerykanom przybył nowy konkurent.
Najważniejszym pytaniem na najbliższą przyszłość w sprawie irańskiej, jest teraz postawa lobby proizraelskiego w Ameryce.  W dalszym ciągu będzie zabiegać o takiego prezydenta, który zapewni hegemonię Izraelowi na Bliskim Wschodzie, co dla tego lobby zważywszy na siły jakimi dysponuje w Ameryce, nie będzie wcale trudne.
Zwracam na to szczegółną uwagę zwolennikom doctora Jacusia, kiedy twierdzi że Izrael sobie może co najwyżej pokrzyczeć. Otóż każdy amerykański Żyd stanie będzie wspierał takiego prezydenta, który zapewni Izraelowi bezpieczeństwo i hegemonię. Taka jest na dzisiaj siła lobby proizraelskiego w USA i to się w najbliższym czasie nie zmieni, o czym się chyba już przekonało polskie magdalenkowe eliciarstwo w wydaniu patriotycznym, będące obenie u władzy. 
 

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • 5*
  Od lat powtarzam, że Ameryka i Izrael nie mogą sobie pozwolić na zaatakowanie Iranu. Zbyt wielkie ryzyko.
 • Dr
  Bartosiak był na jakiś ,,amerykańskich szkoleniach,, więc wie z jakiego klucza ma śpiewać. Polecam autorce Pana Nikt czyli Tomasza Grygucia i dr. Leszka Sykulskiego.
 • Gdyby USA
  Rzeczywiście chciały napaść na Iran to nie posyłały by lotniskowców i innego złomu do Zatoki Perskiej bo te szybko poszłyby na dno. Teraz gdy okazało się że Persowie mają całkiem szczelną OPL to atak wydaje się jeszcze mniej prawdopodobny. Może być tak, że Iran wygrał wojnę jedynym strzałem, to przejdzie do historii wojen.
 • Mam nadzieję że nigdy nie zaatakują ale...
  Amerykanie nie zaatakowali ponieważ nie są jeszcze gotowi. Gdy skoncentrują wystarczające wojskowe zasoby i zorganizują wszystko logistycznie wtedy zaatakują. Iran nie ma żadnych szans na wygranie. Jedynie może nieźle upuścić wrogom krwi ale jest na straconej pozycji.
  US nie atakuje tego państwa dla siebie ale dla Izraela ponieważ Żydzi w większości opanowali wszystkie amerykańskie państwowe instytucje i to oni rządzą i pchają USA do wojny. To jednak nie ma znaczenia ponieważ cała odpowiedzialność i tak spada na USA i Amerykanów którzy w większości nie wiedza gdzie leży Iran bo się tym nie interesują.
 • @Robik 14:58:24
  Iran zreszta w odpowiednim momencie podniósł napięcie. Ze względu na wybory i sytuację ekonomiczna w USA do wyborów żadnej wojny nie będzie. OIran również manajwazniejszy atut: własny rodzimy system obrony powietrznej. Dlatego Izrael i USA nie może zaatakować do wyborów Iranu.
  Pozdrawiam
 • @zbig71 15:21:52
  Też mam takie zdanie że byłodpowiednio szkolony. Ale to zdanie które wypowiedział o Izraelu całkowicie do dyskwalifikuje jako tzw. geostrategosa.
  Pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:16:50
  Izrael będzie do końca swojego istnienia judził przeciwko Iranowi, który staje na jego drodze do osiągnięcia hegemonii na BS.
  Persowie już uidowodnili swopje własne możliwości wojskowej techniki, bez roskiego udziału. Zobaczymy na kogo postawi Lobby proizraelskie w tych zbliżajacych się wyborach.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:16:50
  Oczywiście serdecznie pozdrawiam
 • Tutaj mnie Iran zaskoczył.
  Przyznam, że nie doceniłem ich możliwości. A bajeczka Trumpa mnie rozbawiła. Z zasady nie ufam rudzielcom o imieniu DOnald
 • @Stara Baba 17:27:47
  Przede wszystkim będą się starali rozpracować system obrony powietrznej Iranu, dlatego też będziemy świadkami kolejnych zestrzeliwań dronów.
  Wielokrotnie podkreslałam że pokonac Iran mozna tylko w drodze inwazji lądowej, ale to są za duże koszty dla USA. Najpoważniejszym sprzymierzeńcem Iranu są Amerykanie. Proszę zauważyc jak Trump dziękował Iranoiwi za niezestrzelenie szpiegowskeigo samolotu.
  Ja natomiat uważam, ze Trump sdziękował Iranowi za niezestrzelenie przez obrone Iranu samolotów USA, które to Trump był zmuszony odwołać
  Pozdrawiam
 • Amerykanie spróbują inaczej.
  Ponoć rozpoczęli cyberataki, których celem są irańskie sieci komputerowe używanie przykontroli wystrzeliwania rakiet. Nie wiadomo czy to prężenie muskułów, bo o tym pisał Washington Post, ale sądzę że Amerykanie spróbują inaczej, skoro konwencjonalnie na razie może być trudno
 • @zbig71 15:21:52
  Nie słyszałeś z jakiego to powodu Bartosiak zrezygnował z prezesowania CPK? Przecież nie może być prawdą, że z powodu choroby ojca - jak tą decyzję tłumaczył.
 • @Ślepa Mańka 17:51:45
  Z tymi wstrzymanymi samolotami w większości to medialna bujda napędzana przez rządnych krwi "publicystów". jedni mówią że samoloty były w powietrzu, ostatnio Trump powiedział że nie były bo on nie wydał rozkazu aby się wzbiły. "Prawda" leży w rękach "mediów". Jak będą uważały tak napiszą. Co do zestrzeliwania przez Iran samolotów, nikt ich nie puści na niebo Iranu dopóki "AA" nie będą zlikwidowane. Zrobią to setki rakiet średniego zasięgu. Gdzie są rozlokowane "AA"? Proszę pamiętać że "kosmiczne oko" widzi co Irańczyk je na obiad więc o lokalizacji większości "AA" wiedzą od początku. Te których nie znają same się odkryją.
  Muszę się jednak zgodzić z tym iż każdego Prezydenta akcja jest dokładnie badana pod względem odzewu opinii Amerykanów. To tu Trump ma zawiązane ręce i musi postępować ostrożnie.
 • @Ślepa Mańka 17:51:45
  Następna prowokacja do ataku na Iran będzie jeszcze mocniejsza i najpewniej już krwawa (ofiary wśród Amerykanów) tak by Tramp MUSIAŁ zaatakować bo inaczej straci twarz i przegra wybory... (jakiś amerykański statek zatonie z Zatoce Perskiej albo cuś).

  Ryzyko jest takie że jak np Rosjanie zdemaskują tę prowokację i udowodnią żydom sprawstwo ... to Izrael straci poparcie nieżydowskich Amerykanów.
  To może doprowadzić do buntu antyżydowskiego w USA a klimat do buntu jest od dawna...(żydowskie media zrobią wszystko by zatuszować wpadkę)

  Gra się zaostrza...stawka coraz wyższa.
 • @Stara Baba 17:27:47
  Ciekawe, czy sie zainteresuja, kiedy zobacza wielki grzyb za oknami.
  Lekcewazenie przeciwnika konczy sie zwykle fatalnym skutkiem.
 • No kurczę nikomu wojny nie wolno życzyć, ale czy teraz sprawiedliwość dziejowa nie powinna zwrócić oczu na prawieJEDYNY kraj na
  na świecie który wywołał lub finansował wszystkie wojny.
  Natomiast, ANI jedna bomba nie spadła na niego, krew jego dzieci nie płynęła ulicami jak w wielu innych krajach , Matki nie umierały z rozpaczy nad ciałami swoich dzieci,ludzie nie wracali do ruin swoich domów, fabryk...

  https://www.salon24.pl/u/rzprawilna/663736,krotka-historia-walki-o-demokracje-prowadzona-przez-usa
  https://gloria.tv/article/hUyHj3jZrpuC37E1SYv2Xr9qH
 • taaa....
  https://youtu.be/s2PWHQ3G5U4

  https://youtu.be/QqHTyeCRlz0
 • @zadziwiony 18:11:07
  Z jakiego?
 • @zbig71 06:14:33
  No własnie nie wiem dlaczego zrezygnował. Powiadał, że z powodu choroby ojca. To była dobrze płatna fucha, mocno polityczna więc jakieś poważne powody musiały spowodować, że zrezygnował.
 • @Wican 18:04:57
  Amerykanie nie poradzili sobie z cyberatakiem przeciwko Iranowi. Amerykanie usilnie się starają, ale nie przeprowadzili udanego cyberataku – poinformował na Twitterze irański minister do spraw łączności i technologii informacyjnych Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi. Według mediów USA rozpoczęły cyberatak przeciwko Iranowi 20 czerwca. Atak ten był już od dawna planowany i opracowywany, a decyzja o jego realizacji zapadła prawdopodobnie w związku z atakiem na tankowce w Zatoce Omańskiej, o który USA obwiniają Iran. Media pytały, czy doniesienia o cyberatakach na Iran są prawdziwe. W zeszłym roku zneutralizowaliśmy 33 mln ataków za pomocą krajowej zapory sieciowej oświadczył Dżahrumi. Działania USA irański minister określił jako „cyberterroryzm”. Według Washington Post cyberatak przeprowadzony przez USA był wymierzony w irańskie systemy kontroli wyrzutni rakietowych i systemy monitorowania przepływu statków w cieśninie Ormuz, która łączy Zatokę Omańską i Zatokę Perską oraz ma strategiczne znaczenie dla światowego transportu morskiego ropy naftowej. Cyber-agresja Waszyngtonu. Stany Zjednoczone mają bogate doświadczenie w sprawie użycia broni cybernetycznej przez USA. Jednym z pierwszych przykładów jej zastosowania przez Waszyngton jest tzw. operacja „Igrzyska Olimpisjkie”, która też była wymierzona przeciwko Iranowi. Według doniesień mediów operację tę rozpoczęto w 2006 roku za czasów George’a Busha i kontynuowano w czasie administracji Obamy. Wtedy USA przeprowadziły cyberatak przeciwko infrastrukturze irańskich zakładów wzbogacania uranu w Natanzie. Zamiary USA zostały wykryte przez Iran w 2010 roku, kiedy irańskie specjaliści znalazły wirus w oprogramowaniu, później nazwany Stuxnet. Wirus ten był wyprodukowany przez USA i Izrael, i miał na celu zakłócenie działania irańskich zakładów wzbogacania uranu oraz transmisje zbieranych danych. Z powodu nieznanego błędu w programie Stuxnet później rozpowszechnił się w Internecie i zaatakował tak komputery osobiste wielu ludzi w różnych częściach świata, jak infrastrukturę fabryk i zakładów.

  Ps...Z powodu sankcji Iran musi opierać się w olbrzymiej części na wytworach rodzimych informatyków i to stanowi dla amerykańskich agresorów cybernetycznych wychowanych na Windowsie i Linuxie zaporę nie do przejścia.
 • @Ślepa Mańka
  Dobra wiadomość, Bundeswafe się skurczyła o dwa Eurofightery. Zderzyły się i spadły. Szukają pilotów. No to stan liczebny sprawnych myśliwców w Bundeswerze znacząco zmalał! Dziś połowa samolotów to nieloty, a te co latają to się jeszcze zderzają w powietrzu. Niemiecka armia sama się wykończy. Helikoptery nie latają, łodzie podwodne nie pływają, czołgi nie jeżdżą, a samoloty same się rozbijają. Niemieccy piloci powinni przesiąść się na rowery skoro nie potrafią dzięki oszczędnościom Makreli pilotować samolotów. Czerwony Baron "se ne wrati".
 • @Ślepa Mańka śmiechu warte..
  Nowe surowe sankcje dla Iranu....Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że jego kraj wprowadza nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. To odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran drona USA. Nowe restrykcje zostają nałożone również na współpracowników Chameneia. Trump ostrzegł, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.
 • @Ślepa Mańka
  To byli rodowici niemieccy murzyni w szeregach Bundeswery. Luftwaffe ma na wyposażeniu 138 typu eurofighter a zdolne do lotów są dwie eskadry, reszta stoi na kołkach. Podobno brak...euro? Adolf w grobie się przewraca, co lewactwo uczyniło z Niemiec.
 • @Ślepa Mańka
  Netanjahu stawia sprawę jasno. Izrael nie pozwoli, żeby Persowie posiadali broń nuklearną. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zapowiedział, że nie dopuści do tego, by Iran uzyskał dostęp do broni jądrowej. Deklaracja padła w trakcie spotkania z sekretarzem Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Nikołajem Patruszewem. Rosjanin, przybył do Jerozolimy dzień przed zaplanowanym na wtorek trójstronnym spotkaniem z udziałem doradcy prezydenta USA d/s bezpieczeństwa Johna Boltona i izraelskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Szabata. To pierwsze takie spotkanie w historii i może na nim zostać ustalony „nowy porządek” jaki będzie obowiązywał na Bliskim Wschodzie. Zwracamy szczególna uwagę na bezpieczeństwo Izraela powiedział Patruszew, który ujawnił, że spotkanie ma dotyczyć rozwiązania kryzysu panującego w sąsiadującej z Izraelem Syrii. Benjamin Netanjahu po raz kolejny podkreślił, że Izrael nie dopuści do tego, by Iran posiadał bazy wojskowe w Syrii. Rosja rozumie znaczenie jakie przykładamy do działań irańskiego reżimu, który wzywa do naszej zagłady i podejmuje codziennie działania bo osiągnąć ten cel powiedział.

  Źródło: „Times of Israel”
 • @kula Lis 68 19:36:26
  Ciekawie to byłoby, gdyby Irańczykom udało się przeprowadzić UDANY cyberatak na USSA, nie ważne czy sieć cywilną czy wojskową.
  Groźba "totalnego padu American Express" też byłaby ciekawym argumentem...
 • @laurentp 21:46:07
  Persowie na pewno mają opracowane plany takich ataków i z pewnością w odpowiednim momencie je uruchomią.
  A najwłaściwszym momentem jest kwadrans przed atakiem na ich kraj.
  Ataku takiego chyba jednak już nie będzie.
 • @laurentp 21:46:07
  Nowy ład światowy tworzy się na naszych oczach. USA nie chcą być gwarantem bezpieczeństwa dla wszystkich. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że kraje importujące ropę naftową, m.in. Japonia i Chiny, powinny same chronić swoje tankowce przebywające na Bliskim Wschodzie. „Dlaczego to my chronimy szlaki żeglugowe dla innych krajów przez wiele lat bez żadnej rekompensaty. Wszystkie te kraje powinny same chronić swoje tankowce na tej od zawsze niebezpiecznej drodze” napisał na Twitterze Trump, odnosząc się do Chin, Japonii i „wielu innych państw”. „My nie mamy nawet potrzeby, by tam w cieśninie Ormuz być, ponieważ USA właśnie stały się (zdecydowanie) największym producentem Energii (…)” podkreślił amerykański prezydent. Dodał również, że „żądanie USA wobec Iranu jest bardzo proste: Żadnej Broni Nuklearnej i Żadnego Dalszego Finansowania Terroryzmu!”.
 • @Ślepa Mańka
  14 lat kolonii za szpiegostwo: Polak chciał wywieźć z Rosji sekrety S-300. Obywatel Polski Marian Radzajewski został skazany na 14 lat kolonii karnej za próbę wywozu części do S-300. Polaka przyłapano na gorącym uczynku.
  Skazany na 14 lat pozbawienia wolności obywatel Polski Marian Radzajewski próbował zorganizować wywóz do Polski części do systemu rakietowego S-300, objętych klauzulą tajności i został przyłapany na gorącym uczynku poinformował Centrum Kontaktów Społecznych FSB Rosji. Podczas wstępnego dochodzenia ustalono, że M. Radzajewski, działając z premedytacją, próbował zorganizować wywóz z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji przeznaczenia wojskowego, zawierającej informacje, stanowiące tajemnicę państwową. Cudzoziemiec szukał możliwości wejścia w posiadanie tajnych części systemu rakietowego S-300, aby później nielegalnie wywieźć je do Polski podkreślono dodając, że podczas załatwiania formalności w tej sprawie Radzajewski został zatrzymany przez pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. „W ramach prowadzonego śledztwa potwierdzono, że Radzajewski działał w interesach polskiej organizacji, będącej wiodącym dostawcą krajowych sił zbrojnych i służb specjalnych” zaznaczyła FSB. Moskiewski sąd miejski na początku czerwca zaczął proces w sprawie obywatela Polski Mariana Radzajewskiego, oskarżanego o szpiegostwo przekazało Sputnikowi biuro prasowe sądu. Sprawa, oznaczona klauzulą „tajne”, rozpoznawana była w trybie zwykłym przy drzwiach zamkniętych. Moskiewski sąd miejski wszczął sprawę karną przeciwko obywatelowi Polski Marianowi Radzajewskiemu, oskarżanemu o popełnienie przestępstwa z artykułu 276 Kodeksu Karnego Rosji szpiegostwo przekazało biuro prasowe. Artykuł przewiduje karę od 12 do 20 lat pozbawienia wolności.
  Ps..Ale mamy naiwnych szpiegów. Systemy S-300 jak S-400 muszą być skuteczne jeśli próbują wykradać do nich części.
 • @kula Lis 68 19:20:40
  "Luftwaffe ma na wyposażeniu 138 typu eurofighter a zdolne do lotów są dwie eskadry, reszta stoi na kołkach. Podobno brak...euro? Adolf w grobie się przewraca, co lewactwo uczyniło z Niemiec."

  Chce Pan aby Niemcy zbudowali armię na miarę swoich możliwości ekonomicznych i technologicznych? W którą stronę mają wyruszyć, na zachód, południe czy może na wschód?
 • @Wican 18:04:57
  Będą próbowali ale to nic nie da. Sankcje ekonomiczne są długotrwałe i zawsze można je obejść. Zaś Izrael jest zainteresowany szybkim wykończeniem Iranu przy pomocy USA.
 • @Stara Baba 18:30:04
  Właśnie ze względu na zbliżające się wybory Trump nie może sobie pozwolić na żaden głupi atak na Iran, gdyż Amerykanie mają już dosyć przegranych wojen i straty własnych pioeniędzy.
 • @Oscar 18:32:35
  Izrael stracił już dawno poparcie nieżydowskich Amerykanów, było to widać w 2012 roku kiedy Obama wygrał reelekcje Romeyem.
  Paradoksalnie najlepiej na konflikcie zbrojnym USA-Iran wyszłaby Rosja.
 • @trojanka 23:01:42
  To nie ejst do końca prawda że za wszystkimi wojnami stoi Ameryka. W 1979 roku to nie USA najechało Afganistan, czy Angolę, oraz Zimbabwe. Za tymi wszystkimi rewolucjami stał ZSRR.
 • @kula Lis 68 19:36:26
  Na szczęście Netanjahu może sobie teraz tylko pokrzyczeć. USA nigdy mu nie pozwoli na samodzielny atak.
  Bez Iranu nie można ustalać nowego porządku na BS, co usiłuje teraz robic Rosja z USA i Izraelem.
 • @AlexSailor 10:51:07
  Iran nigdy nie przeprowadzi żadnego cyberataku na USA, gdyz Amerykanie zwrócili by się przeciwko Iranowi. Byłoby to na rekę Izraelowi , by wykończyc Iran na jego wlasne zyczenie.
  A tak Lobby proizraelskie nie ma żadnego argumentu by przekonac Amerykanów o wrogości Iranu wobec nich.
 • @kula Lis 68 11:56:45
  Cały świat czeka na sprawdzenie w warunkach bojowych s-300 i s-400. Na razie ich skuteczność jest tylko poligonowa i propagandowa.
 • Koszmarna wpadka Donalda Trumpa. Człowiek, na którego chciał nałożyć sankcje nie żyje od lat [VIDEO]
  Donald Trump zaliczył koszmarną wpadkę przy okazji ogłaszania kolejnych sankcji na Iran. Stwierdził, że będą obejmować człowieka, który nie żyje od 30 lat. Donald Trump poinformował o nałożeniu kolejnych sankcji na członków najwyższych władz Iranu i ich współpracowników podczas specjalnej transmisji z Białego Domu. Jako sankcjami nimi wymienił ajatollaha Chomeiniego. Problem w tym, że nie żyje on od 30 lat. Wszystko za sprawą zbieżności nazwisk. Funkcję ajatollaha sprawuje obecnie Ali Chamenei. On i jego współpracownicy zostaną prawdopodobnie pozbawieni dostępu do pieniędzy znajdujących się na zagranicznych kontach. Donald Trump podkreślił, że sankcje zostają nałożone po to, by skłonić Iran do negocjacji dotyczących rezygnacji z programu nuklearnego oraz finansowania organizacji uznawanych przez USA za terrorystyczne. https://twitter.com/i/status/1143196668101308416
 • @Ślepa Mańka 14:25:57
  "Cały świat czeka na sprawdzenie w warunkach bojowych s-300 i s-400. Na razie ich skuteczność jest tylko poligonowa i propagandowa."

  Dlaczego Turcja i Indie tak się upierają przy ich kupowaniu, nawet kosztem sankcji i gróźb?
 • @Pedant 15:51:24 Dzień klęski Rusofobów: Rada Europy, szczyt w Jerozolimie, S-400, a przed nami szczyt G20.
  Postanowione: Turcja i Indie kupują rosyjskie S-400. Turcja zacznie odbiór rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400 w lipcu 2019 roku. Takie oświadczenie wydał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, donosi agencja Anadolu. Turecki przywódca potwierdził, że umowa na zakup S-400 jest suwerennym prawem Turcji i nie zamierza się z niej wycofać. W tym samym czasie Indie zamierzają „wyraźnie przekazać” sekretarzowi stanu USA Mike’owi Pompeo, że nie zrezygnują z zakupu systemów od Rosji, donosi Sputnik. Wcześniej w czerwcu okazało się, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nie zamierza ograniczać się do odmowy sprzedaży Turcji myśliwców F-35 za zakup S-400 i rozważa wprowadzenie trzech dodatkowych pakietów sankcji. Poinformowano, że środki ograniczające mogą być zastosowane już w lipcu. Z kolei Erdogan nie wierzy w nałożenie sankcji i zagroził Waszyngtonowi sądami za zerwanie umowy na F-35. Podkreślił również, że zakup rakietowych systemów obrony powietrznej jest sprawą rozwiązaną. Stany Zjednoczone i inne kraje NATO obawiają się, że jeśli Ankara będzie mieć na zbrojeniu zarówno S-400, jak i F-35, wówczas radary rosyjskich systemów nauczą się obliczać i śledzić amerykańskie myśliwce. Umowa na dostawę systemów Indiom została zawarta 5 października 2018 roku podczas wizyty rosyjskiego przywódcy Władimira Putina w Nowym Delhi. Po tym Trump obiecał dać odpowiedź na zakup przez Indie rosyjskich S-400. Umowa na dostawę tureckiej stronie przez Rosję czterech dywizjonów S-400 została osiągnięta we wrześniu 2017 roku. Wartość kontraktu wynosi 2,5 miliarda dolarów, z czego połowa zostanie pokryta przez rosyjski kredyt. S-400 „Triumf” to rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy dalekiego i średniego zasięgu. Zaprojektowany do niszczenia wszystkich nowoczesnych i perspektywicznych środków napadu powietrzno-kosmicznego. Został przyjęty w Rosji na zbrojenie w 2007 roku.

  Ps...Teraz na rynek systemów przeciwlotniczych przebojem wchodzi Iran ze swoimi rakietami do strącania dronów (za 220 mln dolarów) jednym strzałem.
 • @Pedant 15:51:24 Przyjmuję zakłady kiedy Trump zacznie znosić sankcje. Ja obstawiam nie później niż koniec września.
  Iran: Koniec z dyplomacją. Po wprowadzeniu przez USA nowych sankcji przeciwko Iranowi dyplomatyczny sposób komunikacji między krajami jest na zawsze zamknięty. Takie oświadczenie wydał rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Abbas Mousavi w Twitterze.
  „Bezużyteczne sankcje USA przeciwko najwyższemu przywódcy, a także dowódcom na zawsze zamykają drogę dyplomacji z doprowadzonym do skrajności rządem Stanów Zjednoczonych” napisał dyplomata. Dodał, że administracja obecnego amerykańskiego prezydenta niszczy międzynarodowe mechanizmy utrzymania pokoju. 24 czerwca prezydent USA Donald Trump wprowadził nowe środki ograniczające wymierzone między innymi przeciwko najwyższemu przywódcy Iranu ajatollahowi Aliemu Chamenei. Wcześniej specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook powiedział, że Waszyngton będzie gotowy znieść sankcje przeciwko Teheranowi w przypadku zawarcia nowej kompleksowej umowy w sprawie programu jądrowego. Wcześniej doradca prezydenta Iranu Chesamoddin Aszna poinformował, że kraj nie będzie prowadzić negocjacji, dopóki sankcje będą utrzymane.
 • @kula Lis 68 16:03:50
  "Przyjmuję zakłady kiedy Trump zacznie znosić sankcje. Ja obstawiam nie później niż koniec września."

  Nie sądzę. Sankcje są na stałe, na szereg krajów i będą dodawane następne.
 • "Każdy Żyd"
  "każdy amerykański Żyd stanie będzie wspierał takiego prezydenta, który zapewni Izraelowi bezpieczeństwo i hegemonię. Taka jest na dzisiaj siła lobby proizraelskiego w USA"

  To tak jak powiedzieć, "każdy Polak będzie wspierał ..." Żydzi nie są istotami z komiksów. Różnią się między sobą nie mniej niż Polacy a może bardziej.
 • @Stara Baba 18:30:04
  "Proszę pamiętać że "kosmiczne oko" widzi co Irańczyk je na obiad "

  Więcej, czyta jego myśli. Tylko osłona z folii aluminiowej nałożona na głowę, może je ukryć.
 • @Ślepa Mańka 14:14:09
  "Izrael stracił już dawno poparcie nieżydowskich Amerykanów, było to widać w 2012 roku kiedy Obama wygrał reelekcje Romeyem."

  I gdy głosowała na Obamę większość amerykańskich Żydów. Najbardziej proizraelscy są fundamentaliści protestanccy z południa. Ci od Armageddonu.
 • @Ślepa Mańka 14:24:12
  "Byłoby to na rekę Izraelowi , by wykończyc Iran na jego wlasne zyczenie."

  Izrael nie mógł pokonać proirańskiej enklawy na południu Libanu. Amerykanie aby pokonać Iran musieliby by wysłać parę milionów żołnierzy na wiele miesięcy. Po wznowieniu masowego poboru do wojska oczywiście.

  Rząd iracki był nielubiany przez większość szyicką i Kurdów, Irak jest kilkukrotnie mniejszy i płaski. Iran jest inną bajką.

  Jedyną szansą jest wywołanie kolorowej rewolucji, sankcje mają obniżyć poziom życia aby wywołać niezadowolenie.
 • @Pedant 17:23:19
  "Nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni nuklearnej i zagrażanie pokojowi na całym świecie,(...)" Przecież Iran nie ma zamiaru atakować całego świata! Nawet nie ma zamiaru atakować całego regionu. Z tego, co przywódcy Iranu deklarują mają zamiar zaatakować i zniszczyć tylko takie jedno malutkie państewko na Bliskim Wschodzie. A jeśli chodzi o cały świat to wtedy cały świat z ulgą odetchnie i podziękuje Iranowi.
 • @Pedant 17:23:19
  Kongresmeni zaproponowali zabronić Trumpowi operacji wojskowej przeciwko Iranowi. Dwóch amerykańskich kongresmenów znalazło sposób, aby zakazać Donaldowi Trumpowi operacji wojskowej przeciwko Iranowi. W Stanach Zjednoczonych Kongres w pełni kontroluje stronę wydatków budżetu. Demokrata Roh Hannah i Republikanin Matt Gatz zaproponowali wniesienie poprawki do budżetu wojskowego, która zakazuje finansowania takich operacji. W zeszłym tygodniu widzieliśmy, że prezydent Trump był zaledwie kilka minut od ataku na Iran i wciągnięcia USA w kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie z kosztami biliona dolarów powiedział Hannah. Przypomniał, że podczas kampanii wyborczej Trump obiecał zakończyć kosztowne wojny za granicą. Z kolei Gatz, który często popiera amerykańskiego prezydenta, powiedział, że o takich sprawach powinien decydować Kongres. Ta poprawka potwierdza to, co wie i w co wierzy sam prezydent Trump: bezcelowe, niekonstytucyjne, niekończące się wojny na Bliskim Wschodzie osłabiają, a nie wzmacniają Amerykę. Nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni nuklearnej i zagrażanie pokojowi na całym świecie, ale Kongres musi zdecydowanie zadbać o to, by wszelkie działania wojenne odbywały się zgodnie z konstytucją powiedział.
 • @kula Lis 68 15:01:25
  "przywódcy Iranu deklarują mają zamiar zaatakować i zniszczyć tylko takie jedno malutkie państewko na Bliskim Wschodzie"

  Nigdy tego nie deklarowali. To jeszcze jeden fake news, który powtarzany przez lata stał się "prawdą".
 • Katastrofalna sytuacja brytyjskiego lotnictwa! Liczba samolotów bojowych najniższa w historii
  Liczba samolotów bojowych, którymi dysponują Królewskie Siły Powietrzne (RAF) jest najniższa w historii. Tylko w ciągu ostatnich 12 lat spadła niemal o połowę.

  RAF posiada obecnie zaledwie 119 samolotów bojowych. Jest to najniższa liczba od momentu utworzenia Królewskich Sił Powietrznych w 1918 roku.

  W użytkowaniu pozostają tylko dwa typy myśliwców wielozadaniowych: Eurofighter Typhoon i F-35B. Liczba tych pierwszych wynosi 112. Samolotów 5. generacji, które zostały wprowadzone dopiero niedawno , jest na razie tylko 17.

  Gdy w 1989 roku kończyła się Zimna Wojna w barwach RAF latało 850 samolotów bojowych 5 typów. Jeszcze w 2007 roku Wielka Brytania posiadała 210 samolotów bojowych. Większość z nich, bo aż 165, stanowiły myśliwsko-bombowe Tornado GR4. Ich liczba malała jednak systematycznie, aż do całkowitego wycofania w lutym obecnego roku.

  Fatalna sytuacja ma się zmienić się w najbliższych latach. RAF ma wzbogacić się o dwie eskadry samolotów Typhoon GR4. Planowana jest także modernizacja już posiadanych samolotów tak, by mogły służyć do 2040 roku.

  Osobną kwestią jest wprowadzanie samolotu 5. generacji czyli F-35B. RAF posiada obecnie 17 sztuk tych samolotów, jednak 8 z nich wciąż przebywa w USA i albo przechodzi testy po produkcji albo jest przeznaczona do treningu brytyjskich pilotów.

  Wielka Brytania, która jest państwem uczestniczącym w programie budowy myśliwca Joint Strike Fighter, ogłosiła, iż planuje zakup 138 samolotów F-35B. Do tej pory zamówiono jednak tylko 48 maszyn. Będą one wykorzystywane w pierwszej kolejności jako samoloty pokładowe brytyjskich lotniskowców HMS „Queen Elizabeth” (CVA-01) i HMS „Prince of Wales” (CVA-02).

  Brytyjskie F-35B osiągnęły gotowość bojową w styczniu tego roku. Jak ujawniła minister obrony Wielkiej Brytanii, Penny Mordaunt, 16 czerwca wykonały pierwsze misje bojowe nad Syrią i Irakiem.

  Przeprowadziły je samoloty należące do 617 eskadry RAF „Dambusters” stacjonującej na co dzień w bazie Marham operujące z bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze w ramach ćwiczeń pod kryptonimem „Lightning Dawn”.

  Dowództwo RAF twierdzi, że spadająca liczba samolotów nie wpływa negatywnie na zdolności bojowe. Jest to częściowo uzasadnione dużo większymi możliwościami współczesnych samolotów w porównaniu do maszyn wcześniejszej generacji. Tym niemniej niektórych, wynikających z niewielkiej liczby, ograniczeń nie da się ominąć. Samoloty nie mogą być jednocześnie w kilku miejscach oddalonych o tysiące kilometrów, ani utrzymywać się w powietrzu non-stop.

  Główną przyczyną spadku ilości samolotów są rosnące cały czas koszty ich utrzymania nie możliwe do utrzymania, mimo iż Wielka Brytania dysponuje jednym z najwyższych budżetów na obronę na świecie. Na 2019 zaplanowano wydatki w wysokości 48 mld dolarów.

  Podobne cięcia wynikające z braku funduszy dotknęły też inne rodzaje wojsk. Brytyjska armia ogłosiła, że zredukuje liczbę posiadanych czołgów o 30 procent.

  Wojska lądowe brytyjskiej armii użytkują obecnie 227 czołgów typu Challenger II. Po redukcjach ich liczba spadnie do zaledwie 147 pojazdów.

  Źródło: dailymail.co.uk
 • Iran grozi USA bombą atomową! Trump odpowiada: „W razie ataku odpowiemy z siłą, która może oznaczać unicestwienie”
  Na Bliskim Wschodzie jest coraz goręcej. Rzecznik irańskiej agencji energii atomowej ogłosił, że dziś Iran przyspieszy prace nad wzbogacaniem uranu. Chodzi oczywiście o produkcję bomb atomowych. Na te doniesienia odpowiedział Donald Trump, który zagroził Iranowi, że w razie ataku USA odpowie „z siłą, która może oznaczać unicestwienie”

  Sytuacja na Bliskim Wschodzie coraz bardziej jest napięta. Relacje Iran – USA nigdy nie były tak złe i niestety ale wojna wisi na włosku.

  Rzecznik irańskiej agencji energii atomowej ogłosił, że już w czwartek, czyli dziś, Iran przyspieszy prace nad wzbogacaniem uranu. Wcześniej prezydent Hasan Rouhani nazwał Donalda Trumpa „umysłowo opóźnionym”.

  Wściekły prezydent USA w odpowiedzi zagroził, że w razie zaatakowania przez Teheran „czegokolwiek amerykańskiego”, USA odpowie „z wielką i przytłaczającą siłą, a w niektórych przypadkach będzie to oznaczać unicestwienie”. Trump, pytany na antenie Fox Business Network o to, czy szykuje się wojna, odparł:

  „Mam nadzieję, że nie, ale gdyby coś miało się zdarzyć, mamy bardzo mocną pozycję”. „Gdyby coś miało się zdarzyć, nie trwałoby to zbyt długo” – dodał. Wykluczył przy tym możliwość interwencji wojsk lądowych.

  Źródło: Twitter

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31