Nowa Jałta na Horyzoncie?

Jeśli ktokolwiek myśli że Polska jest podmiotem w sprawach międzynarodowych, to sytuacja z ostatnich miesięcy pozbawiła każdego z tych złudzeń.

Jeden z najwybitniejszych ekspertów, którego to wściekle lansuje  radio wnet, dochtor Jacuś Bartosiak, stwierdził niecały tydzień temu, że Polska jest kompletnie nieprzygotowana do wojny. Ponad rok temu natomiast twierdził, że Rosja boi się Polski i dlatego to jest gwarancją niepodległości państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Nie wiem jakim cudem radio wnet tak go lansuje, podobnie jak rusofoba Pana Budzisza, brakuje w tym doborowym towarzystwie tylko mareczka w. i byłby z tych wielkich znafców problematyki międzynarodowej znakomity tercet egzotyczny.

Jeśli pełnią rolę propagandystów to robią to w sposób bardzo mierny i tylko ktoś o ich poziomie wiedzy, może ich traktować poważnie.

Tymczasem ostatnio wybuchła kolejna okazja do wywołania wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą. Armie wchodzące w skład NATO, bez gwarancji amerykańskich nawet palcem nie kiwną, kiedy Rosja zechce uderzyć na Ukrainę. W Polsce wśród wielu znafców pokroju dochtora Jacusia, zaczęła się fala paniki, że następnym celem Rosji jest właśnie Polska, jakby starano się za wszelką cenę zamaskować katastrofę covidową, wywołaną na zamówienie międzynarodowej mafii farmaceutycznej. Żeby tylko Polacy nie myśleli o niczym innym tylko o dwóch strachach: covid i Rosja.

Biorąc na poważnie straszenie ruskimi hordami pod Warszawą, to nie ma to najmniejszego umocowania w faktycznej sytuacji. Ponieważ w Polsce nie przeprowadzono żadnej poważnej lustracji, więc nie wiemy ilu magdalenkowych eliciarzy jest na ruskim żołdzie. Po co Rosjanie mieli by najeżdżać Polskę, skoro agent niezlustrowany umieszczony w centrum decyzyjnym polskich sił zbrojnych jest więcej wart od kilku dywizji razem wziętych.

Nawet gdyby Rosja sprowokowana przez banderowców uderzyła na Ukrainę, to tylko w ramach ekspedycji karnej i nie bawiłaby się w okupację całej Ukrainy. Przecież wiemy, ile kosztowało Rosję przyłączenie Krymu, do przyłączenia którego Rosja była bardzo dobrze przygotowana, wykorzystując moment zaskoczenia. Warto w tym miejscu przypomnieć po raz kolejny, że Krym miał być kolejną ziemią obiecaną dla Izraela.  Po „udanym” zamachu stanu w Kijowie, banderowcy wyniesieni do władzy mieli wyrzucić Rosjan z bazy wojennej w Sewastopolu, zaś marynarka NATO miała tam wpłynąć bardzo szybko by zająć natychmiast Sewastopol. Jak wiemy, wartość bojowa banderowskiego wojska okazała się zerowa, gdyż bez jednego wystrzału oddano Krym Rosjanom.

Rosja musiała tam zainwestować ogromne pieniądze i przekupić  niektórych oligarchów ukraińskich, by zapewnic sobie spokój na swoich rubieżach.

Tak więc wracając do dnia dzisiejszego cała awantura o Ukrainę jest sztucznie podkręcana zarówno przez samych Ukraińcow jak i przez polskie magdalenkowe eliciarstwo patriotycznie inaczej. Co prawda Amerykanie dostarczają broń ofensywną banderowcom, która to dziwnym trafem po paru dniach znajduje sie na polskim czarnym rynku broni. Wiem to od mojego znajomego, który to na handlu bronią z banderowcami dorobił się niezłej fortuny, także handel bronią zachodnią dostarczaną banderowcom  idzie pełną parą.

Ameryka posługuje się banderowcami by wynusić na Rosjanach określone zachowania. Ale jak napisałam powyżej, Rosjanie zrobią w najgorszym wypadku ekspedycje karną na Kijów bez żadnej okupacji, bo ich na to nie stać. Amerykanie sami nigdy nie użyją swoich własnych wojsk w obronie Ukrainy, co najwyżej każą walczyc Polakom za wolność waszą i naszą.

Polska i Ukraina jest tylko dla USA i Rosji przedmiotem  rozgrywek, obie strony nie myślą się za naszą wolność bić pomiędzy sobą. Prawda jest taka  że Polska zawsze była przedmiotem targu, tzn. do czyjej strefy wpływów będzie należała. Tylko głupcy wierzą w podmiotowość międzynarodową Polski. Aby zacząć myśleć o podmiotowym traktowaniu Polski na arenie iędzynarodowej, trzeba zacząć od przeprowadzenia totalnej lustracji. Propaganda może nas mamić wielkością Polski, ale w obecnej chwili, jest to tylko coraz bardziej żałosne.

Na dzisiaj Rosja jest w bardzo komfortowej sytuacji, gdyż o jej względy zabiegają dwie największe potegi gospodarcze świata: USA i Chiny. Konflikty gospodarcze które nie dadzą się rozwiązać na drodze negocjacji, wcześniej czy później wchodzą w konflikt militarny. Zarówno USA jak i Chiny pragną mieć po swojej stronie Rosję, zapewniając sobie jej udział lub jej neutralność na wypadek konfliktu militarnego. Na razie mamy etap wojny propagandowej, pod przykrywką której robi się przygotowania do wielkiej wojny.    

Ciekawa jestem, czy w ramach próby generalnej przed wojną z Chinami, Amerykanie zdecydują się ulec naciskom lobby żydowskiego i uderzyć na Iran? W takim układzie musiałby być poświęcony Izrael. Irański parlament ostrzegł wyraźnie USA, że jeśli tylko jedna amerykańska rakieta spadnie na Iran, natychmiast dziesiątki tysięcy rakiet spadnie na Izrael, wystrzelonych z terytoriów Syrii I Libanu. Wiemy o dwóch niezaprzeczalnych faktach. Irańska rakieta przeszła przez żelazną kopułę i uderzyła w pobliże izraelskiego ośrodka atomowego. Natomiast drugi fakt, do którego oficjalnie przyznał się Izrael, to złapanie szpiega Żyda który sprzedawał Iranowi wszyskie pozycje izraelskich wojsk i ich magazynów z bronią.

Ponadto Iran przećwiczył ataki na amerykańskie lotniskowce małymi statkami poruszającymi się bardzo szybko. Więc gdyby tych stateczków było setki w ataku na armadę amerykańską, to któryś z nich i tak by trafił w lotniskowiec, eliminując go z walki na parę miesięcy w najlepszym wypadku. Ponadto Iran już dysponuje rakietami średniego zasięgu, które wystrzelone z terytoriu Iranu dosięgną najważniejsze aktywo amerkańskie w tym regionie świata, niezatapialny lotniskowiec wyspę Diego Garcia. Więc Amerykanie w najlepszym wypadku też chcieliby mieć zapewnioną neutralność Iranu. Zarówno Iran jak i Rosja podbiły znacznie swoją cenę w stosunku do Amerykanów: Iran podpisał z Chinami umowę w ramach której Chiny zobowiązały się do inwestycji w irański przemysł o wartości ponad 400 miliardów USD. Dla Chin Iran jest jednym z najważniejszych partneró strategicznych. Dysponuję największymi światowymi rezerwami ropy i gazu o najniższych kosztach wydobycia. Dla Iranu Chiny są najważniejszym odbiorcą ropy. Do tej pory świat posiada znikomą wiedzę o złożach metali ziem rzadkich, o których posiadaniu Iran do tej pory oficjalnie milczy.  

 W tym samym czasie Rosja również podpisuje z Chinami umowę o współpracy wszechstronnej obejmującej m.in. współpracę wojskową, Amerykanie próbują obniżyc wartość tej umowy antagonizując Rosję z Ukrainą wiążąc ją w ten sposób w konflikt militarny, grożąc Rosji przyjęciem Ukrainy do NATO. Rosjanie w tej grze nerwów przyjęli postawę wyczekującą. Nie znamy na razie ceny, jaką Amerykanie musieliby zapłacić Rosji w zamian za neutralność w konflkcie militarnym z Chinami. Oficjalnie Putin oznajmił, iż jeśli Ukraina zostanie przyjęta do NATO, Rosja zdecydowanie zareaguje. Na razie nie powiedział w jaki sposób.

Myślę że w dalszym ciągu trwaja targi, czym Amerykanie zapłaciliby Rosji za jej neutralność w wojnie z Chinami.Polska może więc być częścią przetargu, identycznego jaki zawarto w Jałcie w 1945 roku. Dla wąsko myślącego niezlustrowanego eliciarstwa magdalenkowego patriotycznego inaczej, z jednej strony robiącego laskę Amerykanom za darmochę, a z drugiej strony robiącego sobie wroga z Rosji, Polacy stali się zakładnikami ich służalstwa w imię ich wąsko pojmowanych interesików.

Nic mi nie wiadomo, czy wogóle to bezmózgie towarzycho, brało taką mozliwość pod uwagę, by ponowna Jałta była możliwa, gdzie w tym starym-nowym rozdaniu, ponownie możemy być sprzedani Rosji. Ciekawa jestem, kto wtedy byłby namiestnikiem Moskwy w Polsce.

Ciekawie wygląda pojedynek dwóch gospodarek, a zwłaszcza eksport. Chiny zainwestowały biliony dolarów w swój kolejowy, nowy jedwabny szlak, nie zdając sobie początkowo sprawy, jak to bywa u komunistów z kosztów utrzymania, plus płacenie myta poszczególnym państwom, przez które będzie przebiegała trasa. Czy nie lepiej byłoby zainwestować pieniądze z chińskiego eksportu w potężne flotylle statków handlowych, wraz z uzbrojoną w najnowocześniejszą broń ochroną składającą sie z okrętów wojennych? Byłoby to dużo mniej kosztowne, niż utrzymywanie coraz bardziej nierentownych i niepewnych szlaków kolejowych.

Rosjanie proponowali Chińczykom szlak morski wzdłuż Arktyki udrażniając szlak wodny swoimi lodołamaczami w okresie zimowym. Na tej trasie Chiny są uzależnione tylko od jednego państwa, czyli Rosji i osobiście wątpię, by USA wraz z Wielką Brytanią chcieliby zaatakować chińską flotyllę na północno azjatyckich wybrzeżach Rosji. Teoretycznie ten szlak byłby najbardziej opłacalny i najpewniejszy politycznie. Nic na tem temat na razie nie wiadomo. Być może komunisci chińscy biorą pod uwagę tę możliwość.

 

 

 

 

 

 

">

Ślepa Mańka

Ślepa Mańka - Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

5

liczba ocen: 9

 • Co by nie pisać o Jałcie

  to dała nam państwo i dobre granice. I ustalenia wytrzymały dłużej niż Wersal A to znaczy, ze poważni ludzie ustalenia czynili

 • Szlak morski czy handlowy

  "Czy nie lepiej byłoby zainwestować pieniądze z chińskiego eksportu w potężne flotylle statków handlowych"  Większość handlu chińskiego idzie drogą morską. Ochrona jego może być kosztowna i niepewna. Ląd jest jednak pewniejszy.  Poza tym chodzi o głęboką integrację państw na szlaku we wspólną infrastrukturę. Autostrady, rurociągi linie kolejowe trwają wiele dziesięcioleci, morze jest zmienne i kapryśne, bywają też piraci.

 • Bardzo ciekawy tekst.

  Nie wiem czy NATO zdaje sobie sprawę ile ukraińskiej szarży wojskowej jest wierna przysiędze wojskowej o lojalności Moskwie. Im gorzej materialnie na Ukrainie, tym ta przysięga jest skuteczniejsza. A ukraińskie emerytury są coraz cieńsze, nawet dla służb mundurowych, dla cywilów już są prawie nieistniejące. Jest to skuteczne działanie IMF udzielającego Ukrainie pożyczek.

 • Nowa Jałta

  Ale tym razem to Polska będzie decydowała o warunkach.

  Myślę,że Rosja powinna nam odstąpić tereny dawnej Rzeczypospolitej, a w zamian oddamy im Alaskę. Wyrówna się. W końcu Alaska była kiedyś rosyjska.

  Czechom można oddać Brandenburgię, ale pod warunkiem, że wycofają roszczenia tyczące Turowa. Bawaria niepodległa.

  To na początek, ale warto pomyśleć o dalszych krokach.

  • @Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

   Dobry żart łapki w górę wart :)

   Swego czasu bodajże Żyrinowski zaproponował Polsce, Węgrom i Rumunii rozbiór Ukrainy, a właściwie nie tyle rozbiór co ZWROT zrabowanych wymienionym krajom im należnych terenów. Oczywiście Rosja wzięłaby też swoje, które nieopatrznie debil Chruszczow podarował USRR.

   https://www.newsweek.pl/swiat/zyrinowski-proponuje-polsce-rozbior-ukrainy-newsweekpl/n0sn0mp

   KST

  • @Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

   Pan to zaczynasz żartować zupełnie jak niejaki Oświat.

   Ale też jestem za tym by Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio.

  • @Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

   "Myślę,że Rosja powinna nam odstąpić tereny dawnej Rzeczypospolitej"   Znaczy się Wilno, Grodno i Lwów? Co na to Litwini?

   • @Pedant#Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

    A kto by się tych faszystów o zdanie pytał?

   • @Pedant#Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

    Oooo tu jazgot poniesie się od ukradzionego Polsce Wilna, po podobnie zajumaną Niemcom Kłajpedę.

  • @Krzysztof J. Wojtas#Nowa Jałta

   Rosyjskie państwowe media kpią z Zachodu. W telewizji pojawiają się opinię, że w przypadku ataku na Ukrainę szef NATO Jens Stoltenberg wyśle swoich dwóch sekretarzy, UE praktycznie nie ma wojska, za to obsadza się stanowiska ministrów obrony kobietami. Czy możemy powiedzieć co jest przerażające, że w pewnym stopniu Rosjanie mają rację?

 • USA montuje sobie układy od strony Pacyfiku, bo jest zagrożenie od Chin.

  Dzisiaj to USA są zagrożone, a nie Rosja i te żądania Putina są zgodne z oczekiwaniem państw europejskich, aby prowadzić interesy od Lizbony do Władywostoku.

 • @Ślepa Mańka

  Budzisz -Agora , Bartosiak - Skrzypczak , Janke I - GetBack , B Janke Kancelaria Prezydenta RP . To wszystko spięte starą klamrą : https://www.tygodnikprzeglad.pl/jamrozy-zaczal-mowic/ No i tak to się kręci do dziś . Ważne że ciemna masa jak widać wszystko kupuje bez mrugnięcia okiem . Salute 5*.

 • ...

  Nie będzie nowej Jałty, bo na świecie nie ma nowego silnego Józefa Stalina.

  Gospodarz Łukaszenka, który ma taki potencjał, ma za mały kraj za sobą; za słabe zaplecze.

  A "Uprzejmy i Miły Car" to... car. Gra w czterowymiarowe szachy. Trenują go takie full-koszer Kasparowy, z kryminalnej sekty Habad Lubavitz...  P.S.

  "Garri Kimowicz Kasparow, ros. Гарри Кимович Каспаров, urodzony jako Garrik Weinstein"...  https://pl.wikipedia.org/wiki/Garri_Kasparow

 • "Nowa Jałta na Horyzoncie?"

  -------------------------

  Póki co - mamy globalizację więc Chiny są dogadane z tymi, którzy tę globalizację ludzkości zafundowali - a uświetnili ją świrusową , globalną hucpą.

  Wniosek?

  Reszta - to tylko gierki pod publikę - tymczasem świrusowe szaleństwo dotyka tylko te kraje - gdzie liczebnie dominuje jeszcze biały człowiek. To z kolei znaczy, że Chiny mają się dobrze i nie są niepokojone przez tych, którzy innym fundują świrusowe szaleństwa. Nie dość, że nie są niepokojone - to jeszcze mają wzmożony zbyt na swoja produkcję wszystkiego - co tylko człowiek potrafi wyprodukować.

 • Właśnie Emiraty Arabskie zlikwidowały umowę na zakup amerykańskich F35

  Robią interesy z Chinami i kupują 5G

  https://moderndiplomacy.eu/2021/12/28/uaes-reasons-for-cancelling-the-agreement-for-purchase-of-f35/

  A Europejscy politycy myślą i nie mogą się zdecydować , czy rezygnować z uczestnictwa w otwarciu olimpiady w Chinach , tak jak chce Biden, czy nie?

 • "Dla wąsko myślącego niezlustrowanego eliciarstwa magdalenkowego ....

  .... patriotycznego inaczej, z jednej strony robiącego laskę Amerykanom za darmochę, a z drugiej strony robiącego sobie wroga z Rosji, Polacy stali się zakładnikami ich służalstwa w imię ich wąsko pojmowanych interesików."  Proszę nie zapominać, że w Magdalence przy kanciatym stole w świetle menory dogadywali się szabesgoje z koszernymi, dla których interes Polski i Polaków był nawet nie na końcu, ale poza wszelkim polem widzenia.

  KST

 • Nowa Jałta na Horyzoncie?

  tK NOWA jałta tylko co moze rosja dac? skłocic sie z chinczykami?

 • Twierdzenie, że Rosja boi się Polski

  Dyskwalifikuje Bartosiaka z grona ludzi poważnych. Tacy ,,geostratedzy,, mącą ludziom w głowach i wprowadzają w błąd opinie publiczną. Radio Wnet jest radiem PiSowskim, więc nic nie powinno dziwić, że okłamują ludzi i wmawiają, że jesteśmy mocarstwem. Oby żaden Wrzesień 39 roku się nie powtórzył, bo znowu zostaniemy sami w czarnej dupie..

  • @Zbig71#Twierdzenie, że Rosja boi się Polski

   "Dyskwalifikuje Bartosiaka z grona ludzi poważnych. Tacy ,,geostratedzy,, mącą ludziom w głowach"   Krakauer poświęcił parę artykułów Panu Bartosiakowi:   "Jak młócić Rosjan?"   https://obserwatorpolityczny.pl/

  • @Zbig71#Twierdzenie, że Rosja boi się Polski

   To kolesie , a nie poważni ludzie . https://akcje.playofbattle.com/ Pozdrowienia dla naiwnych . :)))))

 • nowa jałta

  czyli kapitulacja józia? bez zartów ani putina nie stac na wojne z ukrainą ani usa nie dadzą sie ponizyc krajowi który ma 10 razy mniejszy potencjał , co do chin z pewnoscią tyle ich umowy są warte co w durgą strone rusko chinskie

 • Najbliższy trafności jest Oświat

  Bo jeśli Nowa Jałta - to dla wyeliminowania USA z Europy.

  USA po upadku ZSRR miały circa 15 lat nieograniczonej ekspansji - przejęły sukcesywnie kontrolę nad Demoludami, Bliskim Wschodem i Dalekim Wschodem, a utrzymały kontrolę nad resztą świata.
  Ale ich działania w"imię demokracji i wolności" były tego zaprzeczeniem . Pogłębiały uzależnienie nie dając nic w zamian.
  Ekspansję USA należy widzieć raczej od lat 70 - tych, to wtedy rozpoczął się proces przemiany relacji. Na Dalekim Wschodzie był krach na giełdach chyba w 1987 i to wtedy Chiny rozpoczęły proces swojej odbudowy. Na początku - na klęczkach. Ale już około 2010 stały twardo na nogach. Obecnie potęgą przewyższają USA.
  A w międzyczasie - USA traciły swe wpływy, co owocowało nerwową reakcją - zniszczeniami krajów, które przeciwstawiały się. Tak padły Irak, Afganistan, Syria, Liban, Libia, Sudan a inni byli też mocno poturbowani.
  Te zniszczenia zawsze były poprzedzane wewnętrzną prowokacją , gdzie atak USA był rzekomą pomocą dla sił demokratycznych.
  Chyba ostatnią taką udaną akcją jest Ukraina. Bo Gruzja się już nie udała. Także Białoruś.

  Obecnie mamy do czynienia z wycofywaniem się USA . Także z Europy. Chciały na Ukrainie zostawić swą ariergardę (jak Napoleon po ucieczce z Moskwy), ale nastąpiło opóźnienie w przygotowaniu tych wojsk skazanych na zagładę. Polska nie ma sił wystarczających do udziału w walce na wschodzie.
  NATO - to wydmuszka, która nie ma takich sił interwencyjnych. Do tego brak logistyki.

  Dlatego USA się wycofają, a "Nowa Jałta" będzie tego przypieczętowaniem. Albo konflikt jądrowy.
  Może być jednak tak, że po ustaleniach ktoś będzie bardzo niezadowolony - jakiś frustrat typu Tuska, i omsknie mu się atomowy guzik.